Oddziały przedszkolne
2022/2023
Wszystkie zdjęcia umieszczone na stronie Szkoły Podstawowej nr 382 podlegają ochronie zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Zgodnie z Art. 81 ust. 1 ww. Ustawy „Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej”.
Zgodę taką posiada Szkoła Podstawowa nr 382 w Warszawie.Wszelkie wykorzystanie i rozpowszechnianie zdjęć bez wiedzy i zgody autorów oraz bez podania źródła zdjęć, jest zabronione.
6b i 6d poznają Kurpie
32W dniach 13 – 15 czerwca klasy 6b i 6d wybrały się na Zieloną Szkołę do Nowogrodu na pograniczu Kurpiów i Podlasia.
Pogoda dopisała i z uśmiechem na ustach mogliśmy brać udział w wielu ciekawych zajęciach. Pierwszy dzień upłynął pod znakiem poznawania historii i kultury regionu. Odwiedziliśmy Muzeum – Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, który powstał w 1927 r. i jest jednym z dwóch najstarszych muzeów budownictwa ludowego w Polsce. Po południu był czas na szaleństwo w basenie a na koniec dnia mieliśmy wieczór filmowy z popcornem.
Drugi dzień był dość intensywny: poznawaliśmy przyrodę i historię regionu w Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie. Następnie spotkaliśmy się z ostatnim bursztyniarzem ręcznie obrabiającym bursztyn – panem Zdzisławem Bziukiewiczem. Razem z żoną prowadzi Muzeum Kurpiowskie w Wachu. Dowiedzieliśmy się, jak cenny jest bursztyn, do czego służy, jak odróżnić go od innych kamieni oraz jak rozpoznać teren, na którym się znajduje. Było to bardzo ciekawe spotkanie. Po południu czekała nas jeszcze gra terenowa, w której mogliśmy wykazać się umiejętnością pracy zespołowej. Wieczorem zaś było ognisko z kiełbaskami i dyskoteka.
Trzeciego dnia, przed wyjazdem do domu, zdążyliśmy jeszcze odwiedzić stajnię. Najpierw posłuchaliśmy najważniejszych informacji o koniach, mieliśmy również możliwość samodzielnie wyczyścić im sierść oraz kopyta. Pobyt w stajni nie byłby udany, gdyby nie przejażdżki konne. Każdy z nas (również nauczyciele) przejechał się konno. Było to niezapomniane przeżycie.
W drodze powrotnej wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka była zdecydowanie za krótka. Na pewno często będziemy wracać do niej w naszych rozmowach i wspomnieniach.6d na wykładzie na Uniwersytecie Medycznym
Przez cały rok szkolny klasa 6d uczestniczyła w projekcie edukacyjnym prowadzonym przez Uniwersytet Dzieci. W nagrodę za rzetelną pracę w projekcie mogliśmy wysłuchać wykładu „Jak badać DNA sprzed tysięcy lat?”, który specjalnie dla nas poprowadził dr Takao Ishikawa, adiunkt na Wydziale Biologii Molekularnej Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład odbył się na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Dowiedzieliśmy się, co to jest DNA, skąd można je pobrać oraz jaka jest jego rola. Było to niesamowite doświadczenie, ponieważ fakty związane z przenoszeniem informacji genetycznej do tej pory znaliśmy tylko z filmów. Ciekawe, czy ktoś z nas w przyszłości zostanie naukowcem?
6d na kręglach
2 czerwca w ramach świętowania Dnia Dziecka klasa 6d spędziła bardzo miło czas w kręgielni. Bawiliśmy się super!
zdrowoRosną w kl. 6
4Hortiterapia sposobem na stres dziecięcy – jak stosować ją na co dzień?
Hortiterapię warto stosować bez względu na to czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, w bloku, czy w domu z ogrodem. Rośliny możemy uprawiać na balkonie, w mieszkaniu na parapecie czy właśnie w ogrodzie. Jest to zatem rehabilitacja, związana z uprawianiem ogrodnictwa. Na stres końcoworoczny-idealnie!
Wzięliśmy zatem udział w Akcji ZdrowoRosną 2023, dzięki której w naszych domach zagości zdrowy i pachnący koperek. Otrzymaliśmy nasionka, podłoże i doniczki.
Podczas zajęć geografii dowiedzieliśmy się dlaczego warto uprawiać rośliny. Wiemy, że koper to roślina znana już w starożytności i na bardzo wiele zastosowań. W dawnej Grecji był oznaką zamożności. W epoce średniowiecza wytwarzano z niego magiczne eliksiry. Legenda głosi, że wraz z czosnkiem odganiał złe duchy.
W Biblii jest zapis, że koprem płacono podatki.
Przede wszystkim jest atrakcyjny dla pszczół i innych owadów, dlatego często sieje się go wśród ogórków, by tym samym pomoc w ich zapylaniu.Domowy ogródek możemy założyć praktycznie wszędzie: wystarczy nawet wąski parapet, by zasiać własne zioła i kwiaty. Jest to ważna lekcja cierpliwości i miłości do natury.
6b - zajęcia w ramach innowacji - Dzień Stanów Zjednoczonych
Na zajęciach z innowacji języka angielskiego klasa 6b zorganizowała Dzień Stanów Zjednoczonych.
Uczniowie przygotowali wspaniałe przekąski oraz desery utrzymane w amerykańskiej tradycji. Na koniec był czas na karaoke czyli śpiewania wielkich amerykańskich przebojów.6b - Warsztaty florystyczne
4 kwietnia klasa 6b wzięła udział w przedświątecznych warsztatach florystycznych. Uczniowie tworzyli własne kompozycje roślinne wykorzystując dostępne akcesoria i elementy roślinne. Nie zabrakło dobrych humorów, świetnej zabawy, a przede wszystkim integracji zespołu klasowego. Powstałe kompozycje to zwieńczenie wspólnej pracy, a przy okazji unikatowa ozdoba wielkanocna.
Ciekawa lekcja biologii w klasach 6
6Uczniowie klas 6 wykonywali modele rozwoju owada z przeobrażeniem zupełnym, następnie prezentowali je na lekcji biologii. Zajęcia były fantastyczne wprowadziły uczniów w dobry nastrój, pobudzały do myślenia, uczyły zastosowania wiedzy w praktyce i dzielenia się informacjami z innymi.
6d - Dzień Kultury Irlandzkiej
26d - projekt matematyczny "Pomoce dydaktyczne"
Pomoce dydaktyczne są jednym z niezbędnych elementów ułatwiających naukę. A te wykonane samodzielnie nie tylko wspomagają uczenie się, ale dodatkowo cieszą i bardziej motywują do nauki.
Klasa 6d jak zwykle stanęła na wysokości zadania przygotowując pomoce matematyczne, które są kreatywne i niepowtarzalne.6d na wyjątkowej lekcji historii
1 marca 2023 r. klasa 6d uczestniczyła w niezwykłej lekcji w Muzeum Powstania Warszawskiego. Temat "Dzieci walczącej stolicy" pokazywał, jak wyglądało życie dzieci i młodzieży w czasie okupacji, szczególnie w trakcie Powstania Warszawskiego. Lekcja była niezwykle ciekawa - uświadomiliśmy sobie, że ci wszyscy młodzi ludzie stracili to, czym my możemy się cieszyć - dzieciństwo. Podczas spaceru po ekspozycji poznaliśmy zadania, które mogli wykonywać najmłodsi. Zastanawialiśmy się również nad tym, dlaczego dzieci były szczególnie chronione w
czasie walk. Zdobywanie wiedzy ułatwiały nam pogadanki, rozmowy i twórcza praca w grupach. Wszystkie te obrazy i informacje wyzwalały w wielu z nas wzruszenie i refleksję. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnych i wartościowych zajęciach.
6d - Kopciuszek
Tuż przed feriami, 8 lutego klasa 6d wybrała się do Teatru Capitol na przepiękną sztukę pt. "#Kopciuszek".
Niech nikogo nie zmyli tytuł - nie była to bajka, jaką znamy z dzieciństwa.
Prosta scenografia, nowoczesne kostiumy, cudowny śpiew oraz wspaniała gra aktorska pozwoliły nam spojrzeć na świat z dwóch różnych stron.
Świat macochy i sióstr podporządkowany temu, co materialne, gdzie liczą się lajki i followersi kontra świat Kopciuszka, w którym na pierwszym miejscu jest dobro i piękno w czystej postaci.
Spektakl wyzwalał w nas przeróżne emocje - smutek i wzruszenie a także ogromną radość i zabawę.
Bardzo się cieszymy, że mogliśmy w tym wszystkim uczestniczyć.
Integracja w 6d
30 stycznia w klasie 6d odbyła się wyjątkowa lekcja wychowawcza. Uczniowie mogli dowiedzieć się o sobie nawzajem czegoś nowego oraz spędzić czas w szkole w inny sposób. Najpierw chętne osoby dzieliły się swoimi zainteresowaniami oraz osiąganymi w nich sukcesami. Mogliśmy podziwiać piękne prace plastyczne, poznać szczegóły treningów tanecznych, w tym baletowych oraz posłuchać o portretowaniu bohaterów japońskich anime. Aby lepiej się zintegrować uczniowie grali w planszówki, które wcześniej przynieśli. To była lekcja, którą na pewno powtórzymy!
6d - projekt matematyczny
Kolejny projekt matematyczny za nami – „Jak mierzono czas dawniej i dziś”.
Czy wiedzieliście, że:
- najstarszy kalendarz na świecie liczy 10 tysięcy lat
- stworzenie pierwszych kalendarzy przypisuje się Babilończykom i Egipcjanom - kalendarz
księżycowo-słoneczny
-kalendarz gregoriański funkcjonuje z nami nieprzerwanie od 1582 roku
- pierwsze zegary to zegar słoneczny, piaskowy, wodny, ogniowy
- zegar wahadłowy pojawił się w XVI w.
- żaden zegarek na świecie nie jest dokładny tak, jak zegar atomowy, a to czyni go absolutnym liderem punktualności i doskonałości. Zegar spóźnia się o sekundę raz na 138 milionów lat.
Gratuluję ciekawych prac.
K. Kruk6b, 6e - Wycieczka do Lublina
Dnia 29 listopada br. klasy 6b i 6e udały się na całodniową wycieczkę do Lublina. Program dnia był niezwykle urozmaicony. Po przyjeździe do Ogrodu Saskiego rozpoczęliśmy grę terenową. Podzieleni na trzy grupy, wraz z opiekunami poszukiwaliśmy zabytkowych miejsc oznaczonych na mapach. Po obiedzie, kolejnym punktem naszej aktywności był laserowy paintball, gdzie atrakcji nie brakowało. W drodze powrotnej odwiedziliśmy naszą ulubioną restaurację, a do Warszawy przywieźliśmy masę wspomnień i dobre humory.
6d na słodkich warsztatach
21 listopada klasa 6d uczestniczyła w warsztatach czekoladowych w Pijalni Czekolady E.Wedel. Było coś dla ducha i coś dla ciała! Spotkanie rozpoczęło się od szczypty historii. Dowiedzieliśmy się skąd pochodzi kakaowiec, kiedy i w jaki sposób jego ziarna dotarły do Europy oraz kto jako pierwszy wyprodukował tabliczkę czekolady. Oprócz historii czekolady poznaliśmy również historię fabryki Wedla. Kolejnym punktem warsztatów była degustacja pysznej czekolady. Po niej przyszedł czas na własnoręczne dekorowanie torciku białą czekoladą. Każdy uczeń otrzymał torcik, rękaw cukierniczy i przystąpił do twórczej pracy. Efekty były wspaniałe!
6a, 6s - Z wizytą w Hobbitonie
W październiku, w ramach lekcji języka polskiego, uczniowie klas 6a i 6s wybrali się z wizytą do Shire. Po zakamarkach urokliwej krainy oprowadzał ich sam Bilbo Baggins, który ubarwiał wycieczkę opowieściami ze świata magii i czarów.
Uczniowie, w towarzystwie swego przewodnika i jego serdecznych przyjaciół - Krasnoludów, przemierzyli cały Hobbiton, a to, co widzieli, zachwyciło ich tak bardzo, że i z Wami chcieli się tym podzielić.
Jesteście ciekawi, jak wygląda słynny Dom pod Pagórkiem? Zajrzyjcie do galerii.6c i 6d w Twierdzy Modlin
26 października klasy 6c i 6d spędziły cały dzień w jednym z największych i najistotniejszych pomników inżynierii wojskowej w Polsce - Twierdzy Modlin. Nasza wycieczka składała się z dwóch części: historyczno-krajobrazowej oraz przygodowej. Najpierw zostaliśmy oprowadzeni po Twierdzy i wysłuchaliśmy fantastycznych opowieści z nią związanych. Część przygodowa wymagała od nas celnego oka, spostrzegawczości, logicznego myślenia, umiejętności korzystania z mapy a także współpracy w grupie. Rywalizowaliśmy w zawodach strzeleckich a następnie zaopatrzeni w mapy wyruszyliśmy w teren, gdzie czekały na nas podziemia, stare budynki, ukryte wskazówki oraz szyfry i zagadki logiczne. Na koniec mogliśmy odpocząć i posilić się kiełbaskami pieczonymi w ognisku.
6s, 5e - Wycieczka do Kazimierza Dolnego i Nałęczowa
W dniu 13 października uczniowie klasy 5e i 6s udali się na wycieczkę szkolną do Kazimierza Dolnego i Nałęczowa. Celem podróży było zwiedzenie Muzeum Nadwiślańskiego połączone ze spacerem po Rynku „Okiem malarza, "Okiem architekta.” Całej wycieczce towarzyszyła wielka ciekawość tych szczególnych miejsc, o których już w trakcie podróży informował przewodnik. Po dojechaniu meleksem na miejsce uczestnicy wraz z przewodnikiem zwiedzali najpiękniejszy z kazimierskich wąwozów - Korzeniowy Dół. Po tych atrakcjach wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do autokaru, aby rozpocząć podróż powrotną do domu. Dzieci swoimi przeżyciami i wiadomościami dzieliły się z innymi, same zaś wzbogaciły się o nowe doświadczenia.
6d – niezwykły pokaz Concerto Barocco
12 października klasa 6d wybrała się do Teatru Wielkiego aby obejrzeć koncert baletowy „Concerto Barocco”. Wszyscy byli bardzo podekscytowani, ponieważ na scenie mogliśmy podziwiać i wspierać naszą koleżankę z klasy Elenę.
Zanim rozpoczął się koncert, dowiedzieliśmy się, jak wiele współczesna muzyka zawdzięcza barokowi. Właśnie do muzyki barokowej tańczyła nasza Elena.
Podziwialiśmy piękne choreografie, stroje a przede wszystkim wytrwałość i profesjonalizm tancerek. To był niesamowity koncert.
W drodze do Teatru zatrzymaliśmy się w Ogrodzie Saskim oraz oddaliśmy hołd przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
6d - Europejski Dzień Języków
26 września razem z całą Europą klasa 6d świętowała Dzień Języków. Aby przybliżyć uczniom naszej szkoły różne europejskie kraje klasy 5 i 6 losowały jeden z nich i przygotowywały stoiska tematyczne. 6d wylosowała Hiszpanię.
Oprócz ciekawostek o Hiszpanii zaprezentowaliśmy hiszpańską muzykę, język, architekturę a także sławnych Hiszpanów. Odwiedzający nasze stoisko mogli poczęstować się pożywnymi tapas oraz wspaniałymi churros. Włożyliśmy mnóstwo pracy w przygotowanie stoiska ale było warto! Poznaliśmy lepiej Hiszpanię a przy tym świetnie się bawiliśmy.
Projekt „GRY MATEMATYCZNE” w kl. 6d
Głównym celem tego projektu było przygotowanie gry dydaktycznej dotyczącej działań na liczbach wymiernych. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie gry, wykonanie materiałów do niej potrzebnych oraz sporządzenie instrukcji. Prace uczniowie wykonywali w grupach bądź indywidualnie. Powstały niezwykle ciekawe, kolorowe i różnorodne gry. Wiele radości i zabawy sprawiło uczniom zarówno tworzenie gier, jak i sprawdzanie efektów swojej pracy, czyli granie. Czasu nam zabrakło, zatem pewnie jeszcze nieraz będą one wykorzystywane, by poćwiczyć działania na ułamkach, znajomość pojęć matematycznych oraz sprawność szybkiego liczenia.K. Kruk
6b - Dzień Języków Obcych w naszej klasie
26 września klasa 6b wraz z innymi klasami przyłączyła się do corocznej celebracji Międzynarodowego Dnia Języków Obcych. Jako, że klasa wylosowała reprezentację Polski, mieliśmy doskonałe pole do popisu. Uczniowie własnoręcznie przygotowali: pierogi, ciasta, smalczyk. Nie zabrakło też pysznych owoców i warzyw. Całość wieńczyła fantastyczna dekoracja, mnóstwo typowo polskich gadżetów, a nad stoiskiem czuwali uczniowie 6b. Gratulujemy!!!