foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

CERTYFIKATY

Jako, że widzimy coraz większą liczbę uczniów aktywnie spędzających czas (rolki, rower, piłka, a nawet bieganie) podsyłamy dziś kilka porad na temat, który wszyscy znają ale nie zawsze potrafią sobie z nim poradzić.

KOLKA!

Każdy z nas miał, każdy wie, że nie jest to przyjemne uczucie ale nie każdy wie, jak sobie z nią radzić.

Najczęściej za przyczyny kolki wysiłkowej uznaje się:

 • nieprawidłową dietę (tłustą, ciężką),
 • brak odpowiednio długiej (od 1 h do 3h) przerwy między posiłkiem a wysiłkiem,
 • przyczyny związane z urazami (mechaniczne uszkodzenie błony śluzowej, jelit),
 • wzdęcia, skurcze ścian brzucha, napięcie mięśni brzucha,
 • stany chorobowe – owrzodzenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy,
 • stres,
 • płytki, nieprawidłowy oddech,
 • niedostosowanie organizmu do przeprowadzanego wysiłku,
 • przerost mięśni przewodu pokarmowego, anomalie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, wrodzone lub pooperacyjne zrosty w jamie brzusznej.

Aby jej się pozbyć albo chociaż ograniczyć należy:

 1. Zwolnić.
 2. Uciskać palcami bolesne miejsce.
 3. Rytmicznie wciągać i wyciągać brzuch (mimo odczuwanego przy tym bólu, szybko powinien przejść).
 4. Jeśli ból nie przechodzi, należy przejść do spokojnego marszu albo się zatrzymać.
 5. Nie wolno siadać ani kucać. Jeśli ból jest “nie do wytrzymania”, należy się pochylić, tak, aby głowa była blisko kolan. Następnie należy powoli i równomiernie oddychać.
 6. Można się zatrzymać, wyciągnąć ręce do góry i nabrać powietrza. Następnie należy je powoli wypuszczać, zginając się w stronę bolesnego miejsca.

Znając już przyczyny i sposoby radzenia sobie z tą mało komfortową sytuacją proponujemy,aby uczniowie spróbowali  przebiec dystans około 800 – 1000m i w przypadku kolki zastosować którąś z powyższych metod. Zadanie należy wykonać pod opieką osoby dorosłej, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i aktualnych możliwości zdrowotnych organizmu.

Dzień dobry. Dzisiejsza lekcja poświęcona będzie "zakwasom"

Nazwa "zakwasy" to potoczny termin mikro urazów mięśni.  Jest to ból mięśni spowodowany intensywnym, szybkim wysiłkiem fizycznym, szczególnie, jeśli nie jest on poprzedzony rozgrzewką. Nieprzyzwyczajone do wysiłku mięśnie, dodatkowo nieprzygotowane poprzez rozgrzewkę, reagują nadmiernym pobudzeniem i rozciągnięciem, co powoduje mikrourazy. Ból mięśni po takim wysiłku fizycznym może utrzymywać się nawet przez 7 dni. W tym czasie mięśnie się regenerują, a jeśli wysiłek fizyczny podejmowany jest regularnie – po jakimś czasie się wzmocnią i problem zakwasów zniknie samoistnie. Żeby jednak zbyt długo nie cierpieć przedstawiam kilka sposobów na ich szybsze pozbycie się:

 1. Przed wysiłkiem pij sok z wiśni, który posiada związki o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym.
 2. Weź prysznic, puszczając na przemian zimny i ciepły strumień wody. Naprzemienne oblewanie ciała zimą i ciepłą wodą rozszerzaj naczynia krwionośne, więc krew może szybciej dotrzeć do uszkodzonych tkanek i odżywić je, co przyczyni się do szybszego ustąpienia zakwasów.
 3. Gorąca kąpiel, podobnie jak naprzemienny prysznic, przynosi ulgę tylko na chwilę, jednak mimo to warto rozgrzać mięśnie w ciepłej wodzie, by wspomóc ich regenerację.
 4. Delikatny masaż złagodzi ból i rozluźni spięte mięśnie.
 5. Wypij sok pomidorowy, który pomaga uzupełnić niedobór elektrolitów.
 6. Zastosuj specjalistyczne żele i maści na ból mięśni. Jednak pamiętaj, że możesz zrobić to tylko po konsultacji z osobą dorosłą.
 7. Zjedz owoc z dużą zawartością witaminy C (cytryny, pomarańcze, kiwi),

Pozdrawiam i cały czas zachęcam do podejmowania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, a jeśli wystąpi problem z "zakwasami" to macie gotowe rozwiązania jak sobie z nimi poradzić :)

Pływanie to nie tylko pokonywanie kolejnych długości basenu. To również odpowiednie przygotowanie do wysiłku: by zapobiec kontuzjom, rozgrzać mięśnie przed solidną pracą, jaka je czeka, wreszcie, "schłodzić" organizm po sesji treningowej

Sprawa najważniejsza to odpowiednie rozgrzanie ramion. Staw barkowy jest najbardziej skomplikowanym stawem w ciele człowieka, stąd też wymaga solidnego przygotowania do wysiłku.

Czytaj więcej...

Biegiem po zdrowie – najważniejsze zasady biegania

Bieg jest naturalną formą ruchu, to znaczy taką, której nikt nie musi się uczyć. Z fizjologicznego punktu widzenia bieg jest najkorzystniejszą i najbardziej wszechstronną formą rekreacji, ponieważ angażuje do pracy cały organizm i wszystkie jego układy. Podczas biegu serce i płuca zmuszone są do zwiększonego wysiłku, wentylacja płuc ulega poprawie, mechanizmy metaboliczne (np. przemiana materii) zostają usprawnione, zaopatrzenie organizmu w tlen ulega zwiększeniu, a mięśnie i układ kostny zostają wzmocnione.

Przedstawimy porcję wiedzy teoretycznej na temat biegania oraz możliwości treningowych, na początek warto poznać zasady biegania.

Czytaj więcej...

Teraz, kiedy masz trochę czasu pomyśl o własnym zdrowiu, tężyźnie fizycznej oraz oporności bardzo szeroko rozumianej.

Rozruch poranny pięknie wprowadzi Cię w resztę dnia.

Poświęć 10 min dziennie dla budowania swojego zdrowia i sprawności. Nie pożałujesz.

Czy miewasz tak, że rano po przebudzeniu czujesz sztywne i pospinane ciało? Prowadzisz siedzący tryb życia i chcesz coś zrobić aby wyeliminować ból pleców i karku?

Warto jest wprowadzić do swojego poranka 10 min na gimnastykę. Są ćwiczenia, które możesz wykonać jeszcze zanim podniesiesz się z łóżka! 10 minut to nie jest dużo czasu, a może zdziałać cuda jeśli chodzi o poprawę komfortu życia w własnym ciele.

Jak trenować gdy mam mało czasu?

Zły trening, to tylko ten który się nie odbył. Dlatego lepsze 10 minut rano codziennie, niż 2h sporadycznie. Czasem wystarczy nastawić budzik na 15 min wcześniej niż zwykle, przemyć twarz i zanim siądzie się do porannego przeglądu internetu zrobić krótką gimnastykę całego ciała.

Nie musi to być zawsze ten sam zestaw. Wszystko można dostosować do danego dnia. Jeśli mamy więcej czasu, można poświęcić nawet pół godziny. Jeśli nie mamy czasu wcale, wystarczy choć trochę poruszać kręgosłupem np. w czasie mycia zębów.

Jakie są korzyści da Ci poranna gimnastyka? Uprawiając regularną gimnastykę poranną zyskasz bardzo wiele!

 • twoje samopoczucie wyraźnie się poprawi.
 • będziesz mieć więcej energii
 • zmniejszą się a nawet znikną całkowicie drobne dolegliwości bólowe
 • ciało stanie się bardziej elastyczne a odczucie sztywności zacznie znikać
 • poprawi się efektywność pracy w ciągu dnia
 • zachowasz zdrowie i witalność przez długi czas.

Jakie ćwiczenia wykonywać rano?

Najlepiej mieć swój indywidualny zestaw dopasowany do własnych potrzeb i możliwości. Jeśli jednak nie masz pomysłu jak to sobie ułożyć i jak się za to zabrać, możesz posiłkować się ćwiczeniami, które znajdziesz w internecie.

Obserwuj swoje ciało i zwróć uwagę co Ci służy a co nie. Dobierz ćwiczenia, które odpowiadają Ci najbardziej. Możesz oczywiście wykonywać wszystkie

Ruszaj się póki możesz i buduj formę na lata! Ruch to życie!

Szkoła Podstawowa Nr 382 w Warszawie